Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
02 1 02 1

Суспільство

Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Опубліковано

Екс-учасник АТО заснував підприємство з вирощування зелені на гідропоніці. Проект реалізував у рідному місті Запоріжжі. Працює разом зі своїм батьком та побратимом по службі в ЗСУ. Підприємство функціонує вже чотири місяці.

Читайте також: Під землею на Волині вирощують кілограмові цитрусові

На міні-фермі методом гідропоніки у виробничих обсягах вирощують цибулю. Підприємство обладнали в орендованому напівпідвальному приміщенні, розміром 50 м². Палети з розсадою розташовують на стелажах у два яруси. Для пророщення зелені використовують додаткове освітлення.

Зв’язатися з одним із власників міні-ферми, 27-річним Іллею Волошиним для інтерв’ю вдалося тільки з третьої спроби, пізнього вечора. Пояснює, що має ненормований робочий день.

“Доводиться працювати до сьомого поту, – сміється Ілля. – Усе залежить від замовлення. Можуть попросити на наступний день 30 кілограмів зелені нарізати. Сидиш до ночі – ріжеш. Оскільки немає великого досвіду – роботу ще не злагодили до кінця. Тому і процес не доведений до автоматизму. Доводиться багато фізично працювати”.

Читайте також: Чоловік відкопав під садибою на Закарпатті старовинний винний погріб

Приміщення під міні-ферму переобладнували разом з батьком та побратимом. З нуля довелося зробити стенди для розсади і повністю весь комплекс по обладнанню. Коли заїхали туди, там були лише підведені вода і світло. Решту робили своїми руками. З батьком і побратимом працюють разом: ріжуть, готують розсаду, саджають.  

Зелені вдається зібрати від 30 до 40% від кількості посадкового матеріалу. Від висадженого обсягу це може бути від 10 до 50 кілограмів. Урожай, з моменту посадки, можна зібрати вже за 20 – 30 днів.

Робота нагадує “день сурка”, але мріяв про це на фронті

“Мій робочий день починається з кави. Робота інколи нагадує “день сурка”. Щоранку готуємо матеріали. Якщо є замовлення – ріжемо цибулю. І одразу висаджуємо новий матеріал. Ріжемо – саджаємо, саджаємо – ріжемо”, – сміється Ілля.

Лайфхак від Іллі: як швидко відділити зелень від цибулини

На фронті всі його думки були про те, чим займатися, коли повернеться додому. У зоні АТО служив три роки – з 2014 по 2017 рік. У 14 році вступив до батальйону особливого призначення “Січ”. Потім перейшов в добровольчий підрозділ “Карпатська Січ”, який включили до 93-ї бригади. Підписав контракт із ЗСУ. Продовжив службу. З війни повернувся з третьою групою інвалідності. Має технічну освіту.

Цілий день ріжемо-саджаємо, саджаємо-ріжемо

– сміється Ілля.

Коли приїхав – одразу взявся за реалізацію проекту. Планував, як воно буде. Дякувати Богу, все вдалося. Деякою мірою, віра в самореалізацію допомогла бійцеві витримати жахи війни.

Читайте також: Бізнес із друзями – це можливо. Історія ветеранського СТО

Зі свого підприємства бізнесмен до бюджету щомісяця сплачує 5% від прибутку, на третій формі оподаткування.

Хобі батьків стало родинним бізнесом

“Зараз вирощуємо зелену цибулю. Продукція продається чудово. Маємо постійних покупців. Познайомилися з оптовиком, який закуповує нашу зелень для ресторанів Запоріжжя. Готуємо зелень і для дрібного опту”, – розповів бізнесмен.

Ідея відкрити такий бізнес прийшла кілька років тому. Коли Ілля ще служив у Збройних силах і перебував в зоні АТО. Приїхав у відпустку, з батьками сиділи, міркували над тим, чим займатися далі. Рішення прийшло спонтанно. Хоча батьки займалися подібним вирощуванням, але це було більше для себе, як розвага. Вирішили, що хобі можна перетворити на бізнес. Почали цікавитися, читати. Знайшли інформацію про метод гідропоніки. Взялися за втілення ідеї в життя.

Коли починав бізнес – нічого не боявся

За словами Іллі, коли починав нову справу – нічого не боявся. Мав досвід ведення бізнесу раніше. До подій на Майдані та війни, у Запоріжжі близько трьох років тримав кафе. Після початку бойових дій довелося свій заклад закрити та піти добровольцем на війну.

Міні-ферма має окупитися за два роки

Вкинули у виробництво немаленькі кошти. Виявилося, що у цьому бізнесі багато нюансів і немає такого, щоб за місяць-два він повністю себе окупив. Та за бізнес-планом, на рівень прибутковості мають вийти через два роки.

На розвиток міні-ферми підприємці отримали грант від міжнародної організації з міграції. Брали участь у програмі. Підприємцям пощастило, бо вдало захистили проєкт. Отримали 15 тисяч гривень. Ці гроші витратили на обладнання, освітлення. На той час вже не було грошей для його придбання. Цей грант виявився дуже вчасним.

“Я не прихильник того, щоб вичавлювати з усіх можливих програм гроші. Якщо влада має кошти – можуть допомогти тим, хто зараз цього більше потребує”,

– переконаний бізнесмен.

“Я не прихильник того, щоб вичавлювати з усіх можливих програм гроші. Якщо влада має кошти – можуть допомогти тим, хто зараз цього більше потребує”, – переконаний бізнесмен.

Читайте також: Фермер з Нідерландів вклав у теплицю на Львівщині 600 000 євро

Міні-ферма споживає небагато. Щомісяця на зрошення йде до 3 кубів води. Коли цибуля виросла, всю воду зливають, миють обладнання і саджають по-новій. На електроенергію щомісяця витрачають до 400 гривень, оскільки для освітлення використовують Led-лампи.

Економлять на опаленні. Зараз в приміщенні стоїть буржуйка і пелети, виходить дешевше, ніж газ. Перепробували обігрівачі, але це виявився найкращий метод. На опалення щомісяця витрачають до 1000 гривень. Приміщення прогрівають один раз на день. Цього вистачає, тепло тримається. Температуру підтримують на рівні 18-20 градусів. Буває коригують, щоб було від 13 до 18 градусів. Усе залежить від того, наскільки швидке потрібне проростання зелені.

Продукція конкурентна, бо екологічно чиста

“Основна проблема, яка виникла з самого початку – не було достатніх навичок і досвіду ведення такої справи. Це значно важче, ніж можна прочитати в інтернеті. Проте з кожним місяцем процес стає все кращим, нам подобається”, – каже Ілля Волошин.

Зараз трьом підприємцям доводиться самостійно опановувати ще одну професію – агронома. Інформацію про те, як доглядати за рослинами – читають в інтернеті. Проблемні питання обговорюють на форумах.

“Гідропоніка дозволяє не перетворювати вирощування на сезонну роботу”

Від традиційної посадки відмовилися. Гідропоніка дозволяє не перетворювати вирощування на сезонну роботу. Якість зелені не поступається великим тепличним комплексам.

Читайте також: Американець організував в українському селі органічну ферму

За його словами, перевага гідропоніки в тому, що зелень можна виростити без додаткових добрив. Продукція є конкурентною. Не використовують хімії. Виходить екологічно чисте. Методом гідропоніки, постійно підтоплюючи коріння – пророщують цибулю. Туди подається вода, яка насичує коріння, потім вона зливається. І так кожні 6 годин. Рослина отримує все необхідне для зростання, не гниє. Добрив додаткових не застосовують.

Меседж “усе вдасться” – запорука успіху

У планах підприємців – розширитися і перейти на свою територію. Спробують вирощувати нові види рослин. Незабаром почнуть експериментувати з м’ятою, потім з полуницею.

“Не виходить – починайте знову. Поки не спробуєте – нічого не досягнете”

“Щоб налагодити власну справу – треба брати і робити. Не боятися. Не виходить – починайте знову. Поки не спробуєте – нічого не досягнете. Не варто думати про те, що щось піде не так, як запланував. Усе вдасться – це основний меседж, який треба нести”, – радить власник міні-ферми усім, хто хоче випробувати власні сили у веденні бізнесу.

Крім того, підприємці не забувають про своїх побратимів на передовій. Зв’язуються з волонтерами, коли залишається урожай цибулі. Передають зелень бійцям.

Як раніше повідомляв #ШоТам, ветеран АТО Максим Петрик заснував медовий кооператив Фронтмед. Колишній розвідник Андрій Дробіт вирощує ірландські троянди під Львовом. А екс-атовець Микола Стецьків зі Львівщини після служби вирішив вирощувати полуницю. 

Суспільство

В Києві на Подолі активісти озеленили антипаркувальні стовпчики

Опубліковано

На вулиці Волоській раніше була незаконна парковка “ялинкою”, що залишала не більше метру місця для проходу. Активісти спочатку встановили антипаркувальні стовпчики, а потім засадили їх рослинами.

Про це повідомляє “DIY Київ”.

З метою протидії незаконному паркуванню учасники спільноти “Спаська” встановили бетонні антипаркувальні перешкоди, які за три місяці прикрасили рослинами за допомогою ініціативи “DIY Київ”. Усе необхідне для цього перевозили вантажним велосипедом.

Читати також: В Україні презентували посібник, який допоможе зробити заклади реабілітації безбарʼєрними

Ці заходи були проведені біля “Самосаду” на Подолі в лютому 2024 року, залучивши данського містобудівника Мікаеля Колвілла-Андерсена.

Нагадаємо, в Україні відбудеться фестиваль кіно, яке було створено за допомогою ШІ.

Також ми повідомляли, що українські розробники створили мобільну гру з кримськотатарською поезією.

Читати далі

Суспільство

Канада розпочне виробництво бронемашин в Україні

Опубліковано

Канадська компанія Roshel має намір розпочати виробництво бронетехніки на території України.

Про це пише видання MMR.

“Ми на завершальній стадії планування локалізації частини нашого виробництва в Україні”, – зазначив в інтерв’ю генеральний директор компанії Роман Шимонов Шимонов.

Він наголосив, що від початку повномасштабного російського вторгнення до компанії влаштувалося понад 200 біженців з України. За час своєї роботи вони отримали необхідний досвід та прагнуть повернутися додому, щоб продовжити роботу вже там.

Читати також: Розробники анонсували створення сервісу, який мінімізує ризики користування Telegram

Про компанію

Компанія Roshel (Roshel Smart Armored Vehicles) є виробником колісних броньованих та інкасаторських автомобілів, а також бойових броньованих машин.

У рамках військової допомоги після російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, уряд Канади надав Сухопутним військам України 8 бронеавтомобілів Senator APC, виготовлених фірмою Roshel. Перші з них надійшли до Сил оборони України в травні 2022 року. Станом на початок грудня 2022 року українській армії передали вже сотню таких автомобілів. Також наприкінці грудня 2022 року бойові броньовані автомобілі Senator APC були передані Чернігівському прикордонному загону.

Нагадаємо, Чехія надасть Україні €750 тисяч на розвиток лісової галузі.

Фото: Roshel

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували посібник, який допоможе зробити заклади реабілітації безбарʼєрними

Опубліковано

У Києві відбулася презентація покрокової інструкції “Безбарʼєрність у реабілітаційних відділеннях”, яка спрямована на створення безбар’єрних закладів реабілітації в Україні.

Про посібник

У період повномасштабної війни в Україні, коли збільшується кількість поранених, виявляється, що багато лікарень та реабілітаційних закладів недостатньо пристосовані для потреб пацієнтів. У новому посібнику ви знайдете:

  1. Перелік основних реабілітаційних послуг.
  2. Матрицю порушень, що ілюструє бар’єри, з якими стикаються різні маломобільні групи населення.
  3. Рішення для різних просторів лікарні, включаючи вхід, подвір’я, коридори, сходи та ліфти, палати, навігацію, їдальню, душові та вбиральні.
  4. Кабінети фізичної терапії та ерготерапії, де пацієнти зможуть відновити побутові навички, такі як кип’ятіння чайника, приготування їжі, відновлення дрібної моторики та інше.
  5. Анкету для самостійного аудиту медичного закладу на доступність, яка дозволяє читачам перевірити заклад у своєму місті або громаді.

Читати також: У Харкові відкрили перший адаптаційний простір для ВПО

Автори посібника – урбан-бюро Big City Lab.

Посібник створено спільно з Міністерством охорони здоров’я України, в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Нагадаємо, що Prometheus та robota.ua створили сервіс для зручного пошуку роботи.

Також ми повідомляли, що в Україні створять мережу ветеранських просторів для реабілітації та консультації військових.

Фото: посібник “Безбарʼєрність у реабілітаційних відділеннях”.

Читати далі